Aktuální počasí

Počasí dnes:

27. 6. 2019

poloj

Bude skoro jasno až polojasno, ojediněle přeháňky nebo bouřky. Denní teploty 27 až 31°C. Noční teploty 16 až 12°C.

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Virtuální prohlídka

Virtuální prohlídka

 

Logo - Vranovsko.cz

Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch

Obsah

V letošním roce se parta místních nadšenců rozhodla uspořádat Masopust a vydala se v sobotu 5.3.2011 tropit po obci všelijaké kousky, ale hlavně připomenout, že Masopust je pěkná tradice, kterou stojí za to udržovat a která se v posledních letech rozšiřuje do více a více obcí. Sluší se poděkovat všem spoluobčanům, kteří masopustní průvod přijali, pohostili jej a i nějakou tou korunou přispěli na úhradu hudebního doprovodu a na další kulturní akce pořádané v naší obci. Děkujeme !!!

A co je vlastně Masopust ?

Masopust je třídenní lidový svátek, který ve své podstatě sice nemá nic společného s liturgií, ale přesto je podřízen běhu církevního kalendáře. Slavil se ve dnech předcházejících Popeleční středě, kterou začíná 40denní půst před Velikonocemi. Protože datum Velikonoc je pohyblivé, byl pohyblivým svátkem i masopust.
Přípravou na masopust býval čtvrtek před masopustní nedělí, nazývaný "tučný čtvrtek" či "tučňák". Panovalo přesvědčení, že v tento den má člověk jíst a pít co nejvíce, aby byl celý rok při síle.
Hlavní masopustní zábava začínala o "masopustní neděli". Také toho dne byl oběd bohatý, ale netrval příliš dlouho, protože se všichni chystali do hospody k muzice. Někdy se tancovalo přímo na návsi a tanec se často protáhl až do rána. Také masopustní pondělí probíhalo ve znamení zábavy a tance. V mnoha vsích se konal "mužovský bál", kam neměla přístup svobodná chasa; tancovali jen ženatí a vdané.
Vyvrcholením masopustu bylo úterý. Toho dne procházely vesnicemi průvody maškar, hrála se masopustní divadelní představení, secvičená obvykle žáky. Obchůzky masek neměly závazná pravidla; záleželo na vtipu a pohotovosti "maškarádů", jaké taškařice budou provádět. Masky byly všude pohoštěny - něčím k zakousnutí a především pálenkou a pivem, které ještě zvyšovaly rozpustilost a veselí. Bývalo však i několik tradičních masek, které se objevovaly každoročně. Mezi ně patřil např. medvěd, někdy vedený na řetězu medvědářem. Jinou tradiční maskou bývala tzv. klibna (= šiml, kobyla, koníček), skrývající často dvě osoby. Objevovala se i maska s jezdcem na koni, Žid s pytlem nebo rancem na zádech, bába s nůší, kominík se žebříkem, kozel a mnoho dalších.
Téměř všude končila masopustní zábava přesně o půlnoci. Tehdy zatroubil ponocný na roh a rychtář či někdo z radních všechny vyzval, aby se v klidu rozešli domů, protože nastala středa a s ní předvelikonoční půst. Někde zakončili o půlnoci muziku "pochováním basy" (symbol toho, že v postu si hudebníci nezahrají), jinde o půlnoci pochovávali Baccha. Lidé věřili, že pokud budou o masopustu tancovat přes půlnoc, objeví se mezi nimi ďábel, často jako cizinec v zeleném kabátě.

Stránka

Masopustní průvod se připravuje

Masopustní průvod se připravuje

raději tě nakrmím hned ať nevřískáš po celé vesnici

raději tě nakrmím hned ať nevřískáš po celé vesnici

přišli jsme se ptáti, můžeme-li tu zazpívati....

přišli jsme se ptáti, můžeme-li tu zazpívati....

přišli jsme se ptáti, můžeme-li tu tancovati

přišli jsme se ptáti, můžeme-li tu tancovati

šiju, šiju si botičky, do sucha i do vodičky ...

šiju, šiju si botičky, do sucha i do vodičky ...

pod šable, pod šable aj pod obušky, my všechno bereme aj plané hrušky

pod šable, pod šable aj pod obušky, my všechno bereme aj plané hrušky

tuto nám nedali, tuto nám dajů, komára zabili, slaninu majů

tuto nám nedali, tuto nám dajů, komára zabili, slaninu majů

hospodáři vstávejte, Masopust vítejte

hospodáři vstávejte, Masopust vítejte

no tak, táto, nech si to na doma

no tak, táto, nech si to na doma

že by pravák a muchomůrka ?

že by pravák a muchomůrka ?

když se sejde dobrá parta, Masopust se vydaří

když se sejde dobrá parta, Masopust se vydaří

Jémine, dómine, Masopust pomine, jémine, dómine, Masopust je pryč.

Jémine, dómine, Masopust pomine, jémine, dómine, Masopust je pryč.


Stránka